Jak zacząć swoją przygodę z maratonem?

Małymi krokami do celu

Maraton to jeden z najdłuższych i najbardziej wymagających biegów. Legenda głosi, że posłaniec, który przybył do Aten, aby przekazać wieść o zwycięstwie pod Maratonem był tak wycieńczony dystansem, który pokonał, że po przekazaniu nowin zmarł. Dziś maraton to bieg kończący zmagania podczas Igrzysk Olimpijskich, to wymagający dużej wytrzymałości i umiejętności bieg, nie wszyscy są w stanie go ukończyć. Dlatego też chcąc wziąć udział w maratonie należy solidnie się do niego przygotować.

Wzięcie udziału w maratonie oznacza, że biegacz musi pokonać dystans 42 km, a to z kolei znaczy, że będzie on musiał rozłożyć siły tak, aby wystarczyły mu na tak długi bieg, ponadto należy odpowiednio zadbać o wytrzymałość, aby mięśnie nie odmawiały posłuszeństwa i biegacza nie łapały skurcze podczas biegu. Równie ważna jak fizyczna sprawność, jest także odpowiednia motywacja i dobre nastawienie psychiczne. Przygotowanie do maratonu wymaga bowiem regularności w treningach, a ta związana jest właśnie z odpowiednią motywacja.

Osoby, które dopiero rozpoczynają bieganie i chciałby docelowo wziąć udział w maratonie powinny przeznaczyć przynajmniej pół roku na treningi przygotowujące do tego biegu. Na wstępie warto także zaznaczyć, że trenować powinno się 3 – 4 dni w tygodniu, nie więcej! Jeśli organizm będzie zbyt zmęczony i nie będzie miał odpowiedniego czasu na regenerację może to skończyć się nieprzyjemnymi konsekwencjami i w efekcie gdy nadejdzie dzień maratonu biegaczowi nie uda się osiągnąć mety. Warto też wspomnieć, że jak pokazały doświadczenie biegacze, którzy do maratonu trenowali 4 dni w tygodniu osiągali takie same wyniki, jak Ci którzy przygotowywali się do niego 7 dni w tygodniu.

Przed przystąpieniem do treningu należy zawsze pamiętać o rozgrzewce, prawidłowo rozgrzanie mięśni niweluje ryzyko powstania skurczy podczas treningu. Na początku należy zacząć bieganie od 3 km i z każdym kolejnym treningiem wydłużać go o 10%, przy czym nie może to być więcej niż 1,5 km jeśli dystans jest krótszy niż 15 km, po 15 km można wydłużać dystans do 3 km.

Przebiegnięcie 3 km początkowo nie oznacza, że należy cały czas biec, przeciwnie powinien to być trening, w którym przez większą część treningu biegach truchta w niewielkim tempie, następnie przez 20 – 30 sekund biegnie w przyśpieszonym tempie, po to by zrobić przerwę i zacząć cały cykl od początku. Trenując 4 dni w tygodniu warto zwrócić uwagę, aby jednego dnia wykonywać trening na długim dystansie, kiedy to pojawi się także zmęczenie i bóle mięśni to przygotowuje biegacza to ogromnego wysiłku jakim jest maraton, ważne by trening, który odbywa się przed zaplanowanym długim treningiem był nieco krótszy.

Każdy trening należy zakończyć poprzez stopniowe zwalnianie biegu, następnie przejść do marszu, by w efekcie zakończyć trening. Takie zwalnianie jest bardzo ważne zarówno dla zdrowia serca, jaki i mięśni, dzięki temu mamy szansę uniknąć zakwasów. Właśnie dla zapobiegania zakwasom ważne jest także odbycie po skończonym treningu ćwiczeń rozciągających, pompek, brzuszków, etc.